Hoppa till innehållet

Mira: Flickan från långt borta.

  • Mira: Flickan från långt borta
Datum och mer information om visning kommer
Om föreställningen

En kall vinterkväll knackar Flickan på dörren till en enslig liten stuga. Svea som bor där inne vill egentligen vara ensam, men bestämmer sig ändå för att öppna. Det är någonting med Flickan. Hon ser och är annorlunda. Hon skrattar och sjunger till synes utan anledning och talar ett språk som ingen verkar förstå. Det väcker något i Svea. En längtan att också få skratta och leka tillsammans med andra – det väcker en önskan om att höra till.

Detta är en visuellt vacker och poetisk liten musikteaterpärla där språket inte är det centrala, utan vad som händer mellan oss, och inom oss. Publiken får kliva in i en värld av nya möjligheter, och dansa ut i en förhoppningsvis ljusare verklighet.

Tal Svenska
Längd 45 min

Lokal Saga
Biljettsläpp
 Augusti
Målgrupp Barn/Familj
Genre Mim, teater

Arrangör Bodens Riksteaterförening
Samarrangör Bodens Energi AB

Öpnna kalendarium

Kalendarium

Wed 27 Sep 19:00
The Nun 2
Köp biljett
Fri 29 Sep 19:00
The Creator
Köp biljett
Sat 30 Sep 17:30
Avgrunden
Köp biljett
Sat 30 Sep 20:00
Saw X
Köp biljett
Sun 1 Oct 16:30
Barbie
Köp biljett
Sun 1 Oct 19:00
The Creator
Köp biljett
Wed 4 Oct 19:00
Expend4bles
Köp biljett
Fri 6 Oct 19:00
Saw X
Köp biljett
Sat 7 Oct 21:00
Saw X
Köp biljett
Wed 18 Oct 19:00
Tillsammans 99
Läs mer
Fri 20 Oct 19:00
Karusell
Köp biljett
Sat 21 Oct 14:00
Trolls 3
Köp biljett
Sat 21 Oct 19:00
Karusell
Köp biljett
Sat 21 Oct 19:00
Balkan Epic
Köp biljett
Sun 22 Oct 14:00
Trolls 3
Köp biljett
Sun 22 Oct 16:30
Tillsammans 99
Läs mer
Sun 22 Oct 19:00
The Nun 2
Köp biljett
Fri 27 Oct 19:00
I kroppen min
Köp biljett
Sat 28 Oct 16:30
Trolls 3
Köp biljett
Sun 29 Oct 14:00
Trolls 3
Köp biljett
Sun 29 Oct 19:00
Karusell
Köp biljett
Tue 31 Oct 14:00
Trolls 3
Köp biljett
Wed 1 Nov 19:00
Tillsammans 99
Läs mer
Sat 4 Nov 14:00
Trolls 3
Köp biljett
Sat 4 Nov 19:00
Karusell
Köp biljett
Sun 5 Nov 16:30
Trolls 3
Köp biljett

Engagera dig för kulturen i Boden.

Vi tror på att möta nya idéer med nyfikenhet och entusiasm. Vill du jobba med oss? Är du nyfiken på hur man påverkar beslut? Vill du starta upp en ungdomsgrupp?

Läs mer och engagera dig!

Inför ditt besök

Förköpta biljetter får du i handen (om du köper på plats) eller din e-postadress (om du köper på hemsidan). Vi har alltid kunnig personal på plats - säg till om du har frågor eller problem!

Undrar du något mer inför ditt besök? Läs svaren på våra vanligaste frågor och svar här eller kontakta oss så hjälper vi dig.

Ta paus i firandet

Ge bort en stunds lugn och ro. Lika uppskattat av svärsonen som av familjens ständiga projektledare.

Läs mer om och köp Presentkort

Hjälp oss bli bättre.

Berätta för oss när något inte fungerar och kan anpassas bättre för dig. Genom ditt engagemang växer vi starkare - tillsammans!

Klicka här för att mejla oss

By Formsmedjan. Powered by Yago