Hoppa till innehållet

Dagbio: Den sista resan.

  • Dagbio: Den sista resan
  • Dagbio: Den sista resan
  • Dagbio: Den sista resan
Datum och mer information om visning kommer

När Lars Hammar efter 40 år som älskad fransklärare i Köping går i pension ser han framför sig en ljuvlig "tredje ålder" med resor, vin och upplevelser tillsammans med sin fru Tiina. Men det blir inte som han tänkt sig. I stället för att ta för sig av livets goda blir Lars alltmer passiv och viljelös hemma i sin läderfåtölj, till både Tiinas och deras son Filips stora frustration, och förtvivlan. Då får Filip en idé - att ta sin skröpliga gamla far till hans älskade Frankrike och låta honom återse de platser som han älskat mest i livet. Genom att göra samma bilresa som familjen brukade göra när Filip var barn och i hemlighet iscensätta några av livets härligaste ögonblick hoppas han kunna tända Lars livsgnista igen. Till sin hjälp tar Filip sin bästa vän Fredrik, några rejäla doser optimism och påhittighet samt en gammal orange Renault 4. Äventyret kan börja! Om det går som någon tänkt sig? Knappast.

Pris 100:-
Tal Svenska
Undertext Svenska
Längd 1 tim 30 min

Genre Dokumentär

Regi Filip Hammar, Fredrik Wikingsson
I rollerna Filip Hammar, Fredrik Wikingsson, Lars Hammar

Se trailer

Öpnna kalendarium

Kalendarium

Thu 25 Jul 19:00
Twisters
Köp biljett
Sat 3 Aug 16:30
Monster
Köp biljett
Sun 4 Aug 19:00
Twisters
Köp biljett
Fri 9 Aug 19:00
Borderlands
Köp biljett
Fri 9 Aug 22:00
Trap
Köp biljett
Sat 10 Aug 19:00
Borderlands
Köp biljett
Sun 11 Aug 16:30
Borderlands
Köp biljett
Wed 14 Aug 19:00
Alien: Romulus
Köp biljett
Fri 16 Aug 16:30
Borderlands
Köp biljett
Fri 16 Aug 19:00
Alien: Romulus
Köp biljett
Sat 17 Aug 21:00
Trap
Köp biljett
Wed 21 Aug 19:00
Alien: Romulus
Köp biljett
Fri 23 Aug 19:00
The Bikeriders
Köp biljett
Fri 23 Aug 21:30
Trap
Köp biljett
Sat 24 Aug 16:30
The Bikeriders
Köp biljett
Sat 24 Aug 19:00
Alien: Romulus
Köp biljett
Wed 28 Aug 19:00
The Bikeriders
Köp biljett
Fri 30 Aug 19:00
The Crow
Läs mer
Fri 13 Sep 19:00
Speak no evil
Läs mer
Thu 7 Nov 19:00
Hitta hem
Köp biljett

Gå före i biljettkön.

Vårt nyhetsbrev är fullproppat med kommande filmer, andra spännande evenemang och erbjudanden - var först med att boka platser till nästa premiärfilm

Klicka här för att anmäla dig

Inför ditt besök

Förköpta biljetter får du i handen (om du köper på plats) eller din e-postadress (om du köper på hemsidan). Vi har alltid kunnig personal på plats - säg till om du har frågor eller problem!

Undrar du något mer inför ditt besök? Läs svaren på våra vanligaste frågor och svar här eller kontakta oss så hjälper vi dig.

Om Folkets Hus

Vi finns till för människorna i Boden - därför ser vi till så att orten har en prima premiärbiograf, ordnar möten som förändrar och bistår föreningar i deras arrangemang

Läs mer om Folkets hus

Hjälp oss bli bättre.

Berätta för oss när något inte fungerar och kan anpassas bättre för dig. Genom ditt engagemang växer vi starkare - tillsammans!

Klicka här för att mejla oss

By Formsmedjan. Powered by Yago